Tomasz Lang

Tomasz Lang

Śp.kmdr ppor.rez.Tomasz Lang urodził się 31.08.1959 r. w Krakowie. Dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni. Po ukończeniu Technikum Elektrycznego w Wejherowie podjął studia w Akademii Marynarki Wojennej na Wydziale Nawigacyjnym, które ukończył w 1984 r.

W tym samym roku rozpoczął służbę w Dywizjonie Zabezpieczenia Hydrograficznego na ORP Arctowski. Jako członek załogi tego okrętu brał udział w rejsach do Arktyki i Antarktyki. Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych to nie tylko okres przemian społeczno- politycznych w Polsce, w tym czasie dokonały się również zmiany jakościowe w technologii i metodyce prac hydrograficznych na morzu i w strefie przybrzeżnej. Tomek jako oficer działu nawigacyjnego, dowódca grupy hydrograficznej na okręcie a w końcu dowódca Grupy Kutrów i Motorówek Hydrograficznych brał czynny udział w tych przemianach.

Po odejściu z wojska , wobec nowych możliwości gospodarki wolnorynkowej postanawia zostać przedsiębiorcą. Tworzy firmę Elzit działającą w branży elektrycznej, staje się również animatorem powstania firmy Echogram działającej w branży hydrograficznej.

Tu może realizować swoje zainteresowania ukształtowane w czasie studiów w AMW i służby w dZH. Nie traci kontaktów z morzem, jego firmy współpracują z przedsiębiorstwami związanymi z gospodarką morską. Ta praca dawała mu wiele satysfakcji, cieszyły go nowe zakupy sprzętu i urządzeń pomiarowych. Tu jak mówił autentycznie odpoczywał, chociaż pływanie po wyznaczonym na ekranie monitora profilu wymagało dużych umiejętności i koncentracji. Tomek był optymistą z głową pełną pomysłów. Swoją pogodą ducha humorem i optymizmem potrafił inspirować innych do działania. Nie było dla niego rzeczy niemożliwych.

Na swój ostatni sondaż wyruszył rano w dniu 27.07.2010 r. samochodem z motorówką Haneczka na holu do Giżycka. Jeszcze tego samego dnia po zwodowaniu motorówki w rozbudowywanej marinie Giżycko do zmroku wykonywał pomiary. Potrzebował tej adrenaliny jaką daje sondowanie akwenu o nieznanym ukształtowaniu dna. W nocy z 27 na 28.07.2010 r. jego serce przestało bić. Hydrografia to była jego pasja i oddał jej to co najcenniejsze – własne życie.

Tomek był kontynuatorem marynarskich tradycji w rodzinie Langów. Jego ojciec Śp kmdr rez. Adam Lang to zasłużony oficer Dywizjonu Okrętów Podwodnych.

Cześć ich pamięci!